Kurtaylar Bulgur

Organize Sanayi Bölgesi 1. Bulvar PK:47400 KızılTepe / Mardin

1
0

Kurtaylar Bulgur 2010 yılında Mardin’de faaliyete geçmiştir.Mardin yöresinde yetişen buğdayın yüksek kalitesi ve bu yöreye olan vefa borcumuzu , kısmen de olsa, gerek istihdam ve gerekse yaratacağımız katma değerleri ile yerine getirme isteği,Mardin Bölge’sinin seçilmesinde iki önemli faktör olmuştur. 4.000 m2 kapalı alan ve toplamda 13.000 m2 büyüklüğe sahip tesislerimizde,günlük 120 ton kapasite ile ISO 9001, ISO 22000(HACCP Gıda Güvenliği) kalite kontrol kritelerinde ve TS standartlarında üretim yapılmaktadır.Başlangıçta,bölgesel tüketici ve Ortadoğu ülkeleri hedef olarak belirlenmiştir. Yakın bir gelecekte tüm Türkiye sathında gerek marka gerekse kalite açısından tercih edilen bir ürün olması açısından ve Avrupa pazarlarında yerimizi almakk için,alt yapı ve organizasyon çalışmalarımız devam etmektedir.

Vizyonumuz

Kaliteden ve sürekli iyileştirme prensiplerinden ödün vermeden Ülkemizde ve dünyada Kurtaylar Bulgur adını bulgur denince ilk akla gelen marka haline getirmek.

Misyonumuz

Kalite güvence sistemlerini tüm alanlarda uygulanabilir ve takip edilebilir kılmak. Sürekli iyileştirme prensiplerini tüm teknik ve idari iş akışlarında ön planda tutmak. Çevreye ve insan sağlığına duyarlı olmak. Müşterilerimize doğal, kaliteli ve sağlıklı ürünler sunmak. Teknolojik gelişmeleri yakından takip etmek.

Tesislerimiz

Teknoloji ve doğallığın buluştuğu tesislerimizde üretim, son teknoloji krom nikel paslanmaz çelikten üretilmiş makinelerle yapılmaktadır. Vals ve disk kırım yerine bulgurun doğallığını yitirmemesi için kırım taş değirmende yapılmaktadır. Üretimde hijyen koşullarının her aşamada ayrı ayrı kontrol edildiği Dağyudan Bulgurda hiçbir katkı maddesi, boya, renklendirici kullanılmamaktadır. Böylece Mezopotamya Ovası’nın en kaliteli buğdaylarından üretilen bulgurun rengi, kokusu ve doğallığı korunmaktadır.