Özler Bulgur

Yeni Mah.Elmas Apt.Altı No:1 Kızıltepe / MARDİN

0
0

ÖZLER BULGUR, şirket sahiplerinin deneyimleri daha önceki yapmış olduğu farklı firmalar altında 1984’ten beri bulgur üretimi yapmakta olup sonradan ÖZLER BULGUR tarım ve ticaretteki asırlık tecrübesini üretime dönüştürmek amacıyla 2011 yılında dünyanın en kaliteli buğdaylarının yetiştiği Güneydoğu Anadolu’da kurulmuş bir aile şirketidir. Günlük 60 ton kapasitesine sahiptir.

Uzman insan kaynaklarıyla sürekli gelişmeyi hedeflemiş, üretimde en son teknolojiyi ve en kaliteli hammaddeyi kullanarak üretim yapmayı bir ilke haline getirmiş yapısıyla uluslar arası standartlarda üretim yapmaktadır.

Üretimde kullandığı buğday tohumunun seçilip toprağa atılmasından, bulgur olarak paketlenip tüketiciye ulaştırılmasına kadarki süreci takip eden bir kalite yönetim sistemine sahiptir. Bu titiz ve seçici yaklaşım, bölgede yetişen kaliteli hammadde, teknolojik üretim ve tecrübeyle birleşince ortaya kalitesi tescilli “ÖZLER BULGUR çıkar. bölge için istihdam, müşteriler için lezzet, çalışanlar için gelecek, ailemiz için bir zevktir.

KALİTE VE ÜRETİM

Modern üretim tesislerimizde işlenecek olan birinci sınıf durum buğdayı dünyanın en bereketli topraklarına sahip Mezopotamya ovasından temin edilmektedir. Üretimde kullanılan buğdayın %30 u ailenin kendi tarım arazilerinden %70 lik kısmı ise türü ve kalitesi önceden belirlenmiş standartlarda tarımsal üretim yapan çiftçilerden temin edilmektedir.

Hammadde için firmamız, bilgi ve tecrübelerini çiftçilere aktararak temin ettiği ürünlerde kendi standardını oluşturmaktadır. ÖZLER BULGUR un lezzeti, doğallığı ve kalitesi öncelikle buğday seçimindeki bu hassasiyetinden kaynaklanmaktadır. Üretimden önce kalite kontrole tabi tutulan buğday kesinlikle standart kaliteye uyumlu olmalıdır..

VİZYONUMUZ

Kaliteden ve sürekli iyileştirme prensiplerinden ödün vermeden Ülkemizde ve dünyada “ÖZLER BULGUR” adını bulgur denince ilk akla gelen marka haline getirmek.

MİSYONUMUZ

Kalite güvence sistemlerini tüm alanlarda uygulanabilir ve takip edilebilir kılmak. Sürekli iyileştirme prensiplerini tüm teknik ve idari iş akışlarında ön planda tutmak. Çevreye ve insan sağlığına duyarlı olmak. Müşterilerimize doğal, kaliteli ve sağlıklı ürünler sunmak. Teknolojik gelişmeleri yakından takip etmek.